Tento článek pojednává o Lumionu verze 4.x
Lumion je revoluční program na poli vizualizací. Abychom pochopili proč, máme tu hned dva důvody, které dokazují uvedené tvrzení. Prvním z nich je využití grafického jádra pro výpočty a z toho plynoucí zobrazení vizualizace v reálném čase - dokonce takových drobností, jako je pohyb stébel trávy ve větru.(Využití grafického procesoru neprobíhá stejně jako přes sdílení procesorů a podobné technologie, jako je CUDA a třeba chystaný
Open CL, ale přes herní engine) Druhým je jednoduchost ovládání. Oba spolu úzce souvisí, neboť tím, že je využito GPU, Lumion dovoluje vizualizaci vidět hned. Díky takovému náhledu můžeme logicky očekávat, že se sníží nároky na složitost ovládání. Pokud přímo měníme odrazivost materiálu a vidíme výsledek před sebou, ovládání se přímo musí přizpůsobit a zjednodušit. Jde tedy o nový přístup k tvorbě vizualizace. Výpočet probíhající přes GPU zaručí, že výsledky máte téměř okamžitě k použití.
Proč téměř? Další ze snah Lumionu je omezit následné úpravy v různých grafických editorech. Přiznejme si, že takové úpravy trvají dlouho (a tak stojí hodně peněz) a jsou zapříčiněny především nedokonalostí vizualizačního software a nutností úprav výsledného obrazu, ve kterém jsme něco opoměli, něco vizualizační program neumí, někde se trochu vzdálí od naší představy a podobně. To je pochopitelně problém, pokud render trvá delší dobu. Víc možností se přesouvá přímo do prostředí programu Lumion, kde díky různým „filtrům“ a nastavením v režimu fotografie a videa obohatíte vizualizaci o zmíněné efekty grafických editorů. Ergonomické pro práci to může být jen díky zobrazení vizualizace v reálném čase. Pár jednoduchých příkladů těchto efektů: čočka kamery, zaostření, barevná saturace, sluneční paprsky.
Efektů je samozřejmě celá řada a není cílem tohoto článku o nich pojednávat, vidět je můžete na stránkách výrobce a ve videích jako je například toto.
O co vlastně jde?
Co je teda vlastně Lumion zač a v čem se liší od ostatního software?
Co jej odlišuje je efektivní využití hardware, jež vám tak dovolí vizualizaci oživit. Umístit trávu se stébly, která se hýbou ve větru, použít „živé“ modely s animacemi, jako jsou rostliny jimž se hýbe listí, zvířata a lidé jež vykonávají různé činnosti. Vidíte v reálném čase vodní hladinu s odrazy, odrazy na sklech a odrazivých materálech. Můžete tak mít vše pod kontrolou a jen si hrát s nastavením a sami tvořit jednoduše vizualizace, které potřebujete, a to i bez zvláštního školení, nebo dokonalejší znalosti PC.
Jde ale o program pro tvorbu vizualizací, a jako takový si zadá se standardem v této branži, co se týče načtených formátů a aplikací materiálů z CAD programů. Do skupiny formátů, které s Lumionem můžete dále zpracovat počítejte skp (SketchUp), fbx (Revit), dae (ArchiCAD, Collada), dxf-dwg (AutoCAD), kmz (google maps), 3ds, max a obj. Dokáže samozřejmě zpracovat načtené textury a dále je upravit, co je ale důležitější, může k načtené textuře přiřadit jednu z nepřeberného množství svých a uložit tzv. materiálovou sadu. Tím pádem jedním tlačítkem přiřadíte materiály na většinu vašich objektů. Materiály Lumionu jsou samozřejmě detailně propracované a díky úpravám, které můžete aplikovat, je repertoár téměř neomezený. Dále je také možné načítat normálové mapy a výškové mapy, ale i jinak pracovat s materiály a terénem. Tady prostě Lumion nabízí standardní možnosti, jen v hávu jednoduchého ovládání.
Využití grafického jádra samozřejmě znamená nároky na toto jádro, a tudíž na grafickou kartu jako takovou. Lepší a rychlejší grafická karta je výhodou, nestačí integrovaná. Čím lepší je, tím rychlejší a detailnější je prostředí Lumionu a ovlivňuje samozřejmě i rychlost renderu. Dobrá grafická karta může být i na počítačích se standardními procesory a jiným vybavením, které jsou levné. Z notebooků se dají použít i ty nejlevnější ze sekcí herních notebooků, ale je doporučeno si mírně připlatit a koupit kusy ze střední třídy.
Distributor v ČR
Autorizovanou distribuci v České Republice zajišťuje firma Lumiartsoft s.r.o., zabývá se výhradně Lumionem a jeho distribucí. To znamená, že zde naleznete podporu, zprostředkovanou komunikaci se samotným výrobcem, chystá se fórum, doplňkové knihovny a návody zpracování stažených knihoven z dostupných databází, zajišťují českou lokalizaci programu, předváděcí akce, konzultace atd. Kontakt na distributora je na stránkách http://lumion3d.cz/, na facebooku, případně pod článkem.
Technická tečka
Již delší dobu bojují výrobci software s problémem výpočetních nároků různých programů ať už jde o CAD programy, nebo o vizualizační software. Cesta se zdála delší dobu průchozí přes využití grafického procesoru pro výpočty, které jinak musí zpracovávat standardní CPU jádro. Nicméně o aplikaci do vizualizačního software se pokouší více méně neúspěšně výrobci již minimálně 15 let. První vlaštovičky vzlétly z dílen výrobců grafických karet někdy před koncem milénia (i když u starších programů byly využity na jiném principu grafické karty již dříve) ale technologie propojení SW a HW celou dobu mírně pokulhává. Lumion zachází s tímto problémem přes grafický herní engine, který dovoluje efektivní využití grafického jádra. Tento způsob vychází z technologicky propracovaných počítačových her, jež dnes především v jiných zemích tvoří významnou hnací sílu vývoje grafických karet.
Distribuci v ČR provádí lumiartsoft s.r.o. - www.lumion3d.cz