Vítejte HostPřihlásit

CAD Fórum WIKI

RSS RSS

Navigace


Prohledat wiki
»
Sponzoři:
CAD Studio a.s.

Polystyren

RSS
Změněno 24.07.2010 18:57 uživatelem PepaR Kategorizováno jako Stavebnictví
Polystyren
Polystyren je produkt, který vzniká polymerací styrenu. Polystyren je jedním z nejrozšířenějších tepelně zpracovatelných plastů, tzv. termoplastů. Pěnový polystyren řadíme mezi polymerní materiály.

Základní druhy polystyrenu
  • Standardní polystyren (krystalový PS, GPPS) je čirý a křehký.
  • Houževnatý polystyren (HPS, IPS, HIPS) je zpravidla zakalený (vliv přidaného kaučuku). Oba uvedené druhy PS jsou vyráběny ve formě granulí (malých válečků nasekaných ze struny) nebo pelet (zakalené hrany), které jsou baleny a expedovány v pytlích á 25 kg uložených a fixovaných na paletách nebo ve speciálních autocisternách.
  • Pěnový polystyren vzniká tepelným zpracováním zpěňovatelného polystyrenu
  • Zpěňovatelný polystyren (EPS) je vyráběn a dodáván ve formě malých, mléčně zakalených perel nasycených pod tlakem lehkým uhlovodíkem (nadouvadlem).

Polystyren ve stavitelství
Polystyren je v současné době jedním z nejpoužívanějších tepelněizolačních výrobků ve stavitelství. Používá se do skladeb plochých střech, podlah, pro kontaktní zateplení fasád, jako systém ztraceného bednění u zdících systémů, dodatečný tepelný izolant zdiva. U polystyrenu se využívá především jeho tepelnětechnických vlastnosti a pevnosti v tlaku.

Mezi nejčastěji používané druhy polystyrenu ve stavitelství je polystyren pěnový a extrudovaný, zde uvádím jejich celé názvy, včetně zkratek:
  • EPS Expandovaný pěnový polystyren
  • XPS Extrudovaný pěnový polystyren


Odkazující stránky:

ScrewTurn Wiki verze 3.0.4.560. Hosting CADforum. Tvorba a šíření obsahu dle licence Creative Commons.

statistics in vBulletin