Vítejte HostPřihlásit

CAD Fórum WIKI

RSS RSS

Navigace


Prohledat wiki
»
Sponzoři:
CAD Studio a.s.

Přenos DWG výkresů a ukládání výkresů do nižších verzí

RSS
Změněno 02.07.2010 22:11 uživatelem Vladimír Michl Kategorizováno jako AutoCAD, Formáty

Zásady

Obrázek
Pro přenos DWG výkresů AutoCADu na jiný počítač (např. kooperantům) a pro jejich případné ukládání do formátu nižší verze AutoCADu (do starší verze nebo z profesní do holé verze AutoCADu) platí několik jednoduchých zásad, kterých je dobré se v praxi držet.

Kompletnost

Nejčastějších chybou při předávání DWG výkresů je nekompletnost. Předání elektronické podoby výkresu zdaleka neznamená jen nakopírování jednoho souboru s příponou .DWG. Výkres AutoCADu může být (a zpravidla je) závislý na řadě dalších souborů, bez nichž se při jeho následném otevření zobrazí chyby a významná část jeho obsahu pak může chybět.

Typickým příkladem těchto externích referencí jsou xrefy (DWG), tvary pro komplexní typy čar (SHX), písma (SHX), rastrové obrázky (loga, mapy), tabulky (XLS), apod.

Abyste na žádný takovýto externí soubor nezapomněli, předávejte výkresy vždy pomocí funkce eTransmit (ePřenos). Ta automaticky "přibalí" všechny potřebné externí soubory, výkres zkontroluje a případně zkomprimuje do jednoho ZIP souboru, který můžete snadno odeslat příjemci.

Starší verze

Každé 3 verze dochází v AutoCADu ke změně DWG formátu a jeho doplnění o nové objekty a funkce. Pokud spolupracujete s někým, kdo používá starší verzi AutoCADu, je potřeba mu poskytnout pro něj čitelnou verzi DWG souboru. Při použití holého AutoCADu je ukládání do starších verzí jednoduché a bezpečné - funkce "Ulož jako" nebo nastavení formátu pro uložení nabízí snadnou možnost ukládání staršího formátu bez ztráty nových vlastností a typů objektů (objekty jsou převedeny na nejbližší náhradu, nové informace jsou přitom zachovány pro případné znovunačtení v novější verzi - tzv. "round trip"). Tento převod do starší verze si navíc může příjemce provést i sám pomocí bezplatné aplikace "Autodesk DWG TrueView".

Vyhněte se však ukládání do starších verzí pokud chcete ukládat speciální objekty profesních verzí AutoCADu (AEC objekty). Převod těchto objektů do starších verzí není podporován. Je nutné je nejprve rozložit na geometrii holého AutoCADu (export do AutoCADu) - což je mj. jedna z funkcí příkazu eTransmit. Nezapomeňte si zachovat originální, nerozloženou podobu výkresu.

Pro komunikaci v rámci jednoho projekčního týmu používejte jednu verzi AutoCADu.

Další informace pro AutoCAD Civil 3D viz Jak ukládat výkresy na blogu Civil3D.cz.
  Název Velikost
- dwg2007.gif 2,40 KB

Odkazující stránky:

ScrewTurn Wiki verze 3.0.4.560. Hosting CADforum. Tvorba a šíření obsahu dle licence Creative Commons.

statistics in vBulletin