Vítejte HostPřihlásit

CAD Fórum WIKI

RSS RSS

Navigace


Prohledat wiki
»
Sponzoři:
CAD Studio a.s.

QR kód

RSS
Změněno 01.12.2010 21:53 uživatelem Vladimír Michl Kategorizováno jako Formáty, Normy, Programování, Správa dat, Zkratky

QR kód (QR Code)

Ukázka použití QR kódu v DWG výkresu (artap)

Ukázka použití QR kódu v DWG výkresu (artap)

QR Code (patentovaný společností Denso Ware) je dvourozměrný maticový kód čtvercového tvaru. Jeho název je zkratkou pojmu Quick Response (rychlá reakce). QR kód je používán k plošně úspornému ukládání textových informací, včetně akcentových a asijských znaků. Jeho výhodou je snadná strojová čitelnost a samoopravné prvky (až 30% ztráta kódu může být obnovena). Hlavní způsob využití QR kódu je označování výrobků a reklama.

QR kód může uložit až 4296 znaků (cca 2000 v dvoubytové podobě). jsou podporovány různě strukturované texty jako web odkazy, e-mail adresy či kontaktní informace (vizitky).

Dekódování QR kódu je součástí řady moderních mobilních zařízení (iPhone, Android Smartphone, Blackberry), skenovacích softwarů i systémů pro správu dokumentů. Pro zakódování textové informace do obrázkového QR kódu lze použít online služby (např. Google Chart).

QR Code bývá používán i pro označování výkresové dokumentace v oblasti CAD. Uložené textových informací do kódu zde má význam pro strojové čtení - buď v terénu, nebo (častěji) při následném dohledávání a indexování obsahu. Kód přečtou nejen mobily, ale hlavně různé desktopové a serverové aplikace - i z oscannovaných dat. Má tedy podobný význam jako klasické ("jednorozměrné") čarové kódy které bývají vytištěné na různých smlouvách, bankovních výpisech, fakturách.

QR kódy v AutoCADu

Pohodlnou a spolehlivou cestou k vložení QR kódů do DWG výkresů AutoCADu je nadstavbová aplikace CADstudio ImgConvert - příkaz IMGQRCODE. po zadání textu vytvoří kód přímo ve výkresu, pomocí nativních entit AutoCADu (bez závislosti na externích souborech).
  Název Velikost
- QRsample.gif 17,88 KB

Odkazující stránky:

ScrewTurn Wiki verze 3.0.4.560. Hosting CADforum. Tvorba a šíření obsahu dle licence Creative Commons.

statistics in vBulletin