Vítejte HostPřihlásit

CAD Fórum WIKI

RSS RSS

Navigace


Prohledat wiki
»
Sponzoři:
CAD Studio a.s.

Zkratky příkazů AutoCADu

RSS
Změněno 22.10.2010 16:23 uživatelem Vladimír Michl Kategorizováno jako AutoCAD, Programování
Program AutoCAD nabízí několik způsobů tvorby vlastních uživatelských zkratek příkazů. Ty zrychlují zadávání (spouštění) častých příkazů (a sekvencí příkazů) prostřednictvím klávesnice.

Příkazové zkratky

Příkazové zkratky (aliasy příkazů) k jednotlivým příkazům AutoCADu si můžete nadefinovat v souboru ACAD.PGP. Jde o textový soubor s jednoduchou strukturou, kde si nastavíte zkrácené názvy pro požadované standardní příkazy. Typicky např. KR = KRUŽNICE. Využijte ukázek z předdefinovaných zkratek.

Nelze použít pro makra a sekvence příkazů.

Další informace viz CAD tipy k ACAD.PGP

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky (akcelerátory, hotkey) k příkazů a menu makrům AutoCADu si můžete nadefinovat v editoru uživatelského rozhraní CUI. Stačí v dialogu CUI myší přetáhnout zvolený příkaz ze seznamu nahoru do větve Klávesové zkratky > Klávesové zkratky. Pak mu v okně vpravo přiřadíte horkou klávesu, resp. kombinaci kláves - např. Ctrl+Alt+P. Stisk zkratky spustí akci rovnou, není třeba použít Enter.

Příkazová makra v LISPu

Dalším způsobem tvorby zkratek je nadefinování vlastních LISP funkcí pomocí (defun C:PŘÍKAZ). Funkce v AutoLISPu resp. VisualLISPu mohou obsahovat složité aplikace, ale i jednoduchá makra. Text programu (naprogramovaný kód) je potřeba uložit do souboru s příponou .LSP a načíst jej do AutoCADu pomocí APLČTI, automatické načtení zajistíte přetažením do ikony aktovky. LISP není k dispozici v AutoCADu LT.

Jednoduchá makra se dají naprogramovat prostým uvedením příkazů AutoCADu do funkce (command) - tedy např.:


(command "_CIRCLE" (0 0 0) 12.3)

Jako další příklad si uveďme LISP příkaz pro uzlový výběr předchozí výběrové množiny. Nadefinujme nový příkaz AutoCADu - "P2", jako:

(defun C:P2 ()
(sssetfirst nil (ssget "_P"))
(princ)
)


Další informace

Viz:

Odkazující stránky:

ScrewTurn Wiki verze 3.0.4.560. Hosting CADforum. Tvorba a šíření obsahu dle licence Creative Commons.

statistics in vBulletin